OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

piątek, 11 sierpnia 2017

Kromer Biecz Festival 2017 - Biecz, 10 sierpnia 2017 r.

Fotorelacja dzięki uprzejmości Pana Pawła Jamro, dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieczu oraz Urzędowi Miasta Biecz.
Laudy na rozpoczęcie Kromer Biecz Festival

 

Za nami pierwszy dzień festiwalowy, który upłynął pod znakiem muzyki średniowiecznej. W gotyckich murach Kolegiaty Bożego w czwartkowy wieczór o godzinie 19.30 rozbrzmiały dźwięki XIII-wiecznych włoskich pieśni religijnych. Zarówno naszzabytkowy kościół, jak i repertuar wykonywany podczas inauguracyjnego koncertu stworzyły pewną zamkniętą estetycznie całość, a wywoływana podczas występu atmosfera przywoływała ducha średniowiecznych misteriów.Włoska formacja, gwiazda najważniejszych festiwali muzyki dawnej na świecie – Ensemble Micrologus – wystąpił w „Małym Krakowie”.
Wykonywanie średniowiecznych laudów, czyli nabożnych pieśni było niezwykle popularną formą oddawania czci Stworzycielowi w średniowiecznych Włoszech. Kwintet Ensemble Micrologus. specjalizuje się we wspomnianym wyżej repertuarze,przy czym nie zamyka się jedynie w obszarze muzyki historycznej, lecz poszukuje nowych form artystycznej interpretacji. Ich wypracowany styl wykonawczy jest niepodrabialny, gdyż łączy w sobie różnorodność muzyki instrumentalnej z wokalną wielogłosowością. Te utwory, to niezwykłe zjawisko na mapie średniowiecznej kultury muzycznej - związane z tematyką religijną nie należały bowiem do liturgii kościoła.
Koncert w bieckiej kolegiacie, podczas którego włoski zespół wykonał pieśni religijne, nie jest jedynym występem w ramach tegorocznej edycji festiwalu muzyki dawnej w Bieczu. Zespół zaprezentuje się także podczas drugiego koncertu w dniu 11 sierpnia. Bez wątpienia należy podkreślić wysoki poziom wykonawstwa trudnego repertuaru historycznego. Odzwierciedlił to zachwyt melomanów licznie zgromadzonych w świątyni. Inauguracyjny koncert pokazał, że nie trzeba wielkich filharmonii, by móc sycić się dźwiękami płynącymi z dawnych epok. Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Partner

PGE Polska Grupa Energetyczna
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Zostań Patronem Z Pogranicza