OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

sobota, 5 sierpnia 2017

dr Sławomir Mrozek, Fotorelacja z obchodów 600-lecia lokacji Gorlic na prawie magdeburskim, Gorlice, 5 sierpnia 2017 r.


Uroczyste Obchody 600-lecia lokacji Gorlic na prawie magdeburskim 1417-2017 r. -
 RYNEK 05.08.2017


W ten weekend (05.-06.08.2017) miasto Gorlice uroczyście obchodzi 600-lecie lokacji na prawie magdeburskim, nadanym w akcie lokacyjnym 2 sierpnia 1417 r. w Nowym Sączu przez króla Władysława Jagiełłę - właścicielowi grodu nad rzeką Ropą - Dersławowi II Karwacjanowi. W ramach obchodów odbędzie się m.in. Turniej Rycerski o mincę Dersława Karwacjana
W sobotę o godz. 12:00 przybyłe chorągwie i zebranych gości na gorlickim rynku "przywitał" hejnał z wieży Ratuszowej. Pan burmistrz - Rafał Kukla - powitał przybyłych gości oraz przedstawił program obchodów
"(...) Bardzo serdecznie witamy Was wszystkich w Gorlicach. Cieszymy się, że w tych pięknych strojach, zajmując się tą historią, upamiętniacie i przybliżacie mieszkańcom (...) historię naszego kraju. Bardzo serdecznie dziękuję Państwu za to, że przybyliście (...) Zapraszamy Państwa serdecznie do oglądania i do włączenia się we wspólną zabawę i wspólne świętowanie 600-lecia lokacji miasta Gorlice na prawie magdeburskim. Bardzo serdecznie dziękuję Wszystkim ! Przekazuję głos panu Damianowi Kucowi z Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej, który przybliży chorągwie, które dzisiaj tutaj przybyły."
Zaprezentowane zostały gościom przybyłe chorągwie i drużyny rycerskie wraz ze świtą, po czym przemaszerowały na miejsce turniejowe - stadion OSiR w Gorlicach.

Opracował: dr Sławomir Mrozek


Obchody 600-lecia lokacji miasta Gorlice na prawie magdeburskim - Uroczysta Msza św. koncelebrowana przez 
JE Księdza Biskupa Jana Wątrobę z Rzeszowa, oraz inscenizacja 600-lecia lokacji miasta z udziałem wszystkich grup rekonstrukcyjnych na gorlickim rynku - 05.08.2017

W Bazylice Mniejszej p.w. Narodzenia NMP w Gorlicach o godz. 18:00 odbyła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez JE Księdza Biskupa Jana Wątrobę z Rzeszowa. W liturgii mszy św. uczestniczyły najwyższe władze - reprezentanci Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - pani poseł Barbara Bartuś oraz pan senator Stanisław Kogut, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego - pan Stanisław Pasoń, wicestarosta powiatu gorlickiego - pan Jerzy Nalepka, burmistrz miasta Gorlice - pan Rafał Kukla, oraz radni powiatu gorlickiego i miasta. W Mszy św. brały udział również chorągwie rycerskie oraz poczty sztandarowe. 
JE Ksiądz Biskup Jan Wątroba - "Organizatorzy tego Jubileuszu, duszpasterze, centralnym wydarzeniem, centralnym punktem naszego świętowania czynili Eucharystię, która sama w sobie już jest wielkim dziękczynieniem. Chrystus składa nieustanne dziękczynienie Ojcu Niebieskiemu (...) Na szczęście dzisiaj wpatrujemy się w jedną Matkę, Najświętszą, Niepokalaną (...) kochającą, zatroskaną. Dzisiaj w kościele przeżywamy dzień poświecenia Bazyliki Matki Bożej (...)".
Po zakończonej Mszy św. zabrał głos przewodniczący Rady Miasta - pan Krzysztof Wroński "Księże Biskupie, dziękuję również za jak zawsze trafną naukę biskupią, choć słowa, Księdza Biskupa, czasami bywają bardzo trudne. Dziękuję serdecznie. Niech nasza wdzięczność i błogosławieństwo dobrego Boga, prowadzi Księdza Biskupa na dalsze dni trudnej biskupiej posługi. Dziękuję bardzo Księże, Jego Ekscelencjo. Pragnę zarazem zaprosić Jego Ekscelencję Księże, Wszystkich nas tutaj zgromadzonych, po zakończonej Mszy św. na płytę gorlickiego rynku (...)".

Po zakończonej eucharystii włodarze miasta i powiatu udali się na dziedziniec Muzeum Dworów Karwacjanów i Gładyszów - gdzie złożyli wieńce - pod pomnik Dersława I Karwacjana - założyciela Gorlic. Po czym wszyscy goście udali się na gorlicki rynek - na inscenizację 600-lecia lokacji miasta Gorlice na prawie magdeburskim z udziałem wszystkich grup rekonstrukcyjnych. Pani poseł Barbara Bartuś przeczytała oficjalny list od pana prezydenta RP Andrzeja Dudy - który objął honorowy patronat nad tymi obchodami.


Opracował: dr Sławomir Mrozek
Msza św. koncelebrowana przez Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątrobę w Bazylice;
 Uroczyste złożenie wieńców przez władze przy pomniku założyciela Gorlic - Dersława Karwacjana.


  Inscenizacja 600-lecia lokacji miasta Gorlic na prawie magdeburskim z udziałem wszystkich grup rekonstrukcyjnych - Rynek w Gorlicach.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Zostań Patronem Z Pogranicza