OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

czwartek, 9 maja 2019

Dr Sławomir Mrozek, Fotorelacja z 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej, Gorlice, 8 maja 2019 r.

/ARTYKUŁ NADESŁANY/

Dr Sławomir Mrozek

74. rocznica zakończenia II wojny światowej
uroczyste obchody w Gorlicach, 8.05.2019

            W tym roku obchodzimy 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie (na Dalekim Wschodzie rozejm zawarto dopiero 2 września 1945 r.).
Dnia 7 maja 1945 r. we francuskim Reims Niemcy podpisali akt bezwarunkowej kapitulacji przed przedstawicielami armii Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii oraz Armii Czerwonej. Akt kapitulacji wchodził w życie dzień później (zaprzestanie działań wojennych przez wszystkie siły lądowe, morskie i powietrzne będące pod dowództwem niemieckim 8 maja o godz. 23:01).
            Na żądanie Józefa Stalina powtórzono podpisanie bezwarunkowej kapitulacji nazistowskich Niemiec (w Berlinie była godz. 23:01, a według czasu moskiewskiego był już 9 maja, godz. 01:01).
            W związku z tym faktem również w Gorlicach odbyły się uroczyste obchody zorganizowane przez władze miasta. Uroczystość poprowadził Aleksander Augustyn – kierownik wydziału oświaty, kultury i spraw społecznych:
- „Spotykamy się dzisiaj by uczcić wszystkich walczących o wolność Polski. Uczcijmy więc wszystkich tych którzy, gdy Ojczyzna w potrzebie >na stos rzucili swój życia los< . Oddajmy Im cześć za ofiary i daninę krwi złożoną na wszystkich frontach II wojny światowej, pamiętając słowa poety:
                                            Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
                                            Choć macie sami doskonalsze wznieść;
                                            Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,
                                           I miłość ludzka stoi tam na straży,
                                          I wy winniście im cześć!                     [Adam Asnyk, „Do młodych”]

- Złóżmy więc hołd wszystkim ofiarom tej wojny. Uczcijmy Ich pamięcią i uczcijmy Ich pamięć minutą ciszy”.
                Aleksander Augustyn przywitał wszystkich zebranych m.in.: kombatantów, Zbigniewa Lewczykowskiego - prezesa Gorlickiego Koła Związku Sybiraków, księdza dziekana Stanisława Ruszela proboszcza parafii pw. Narodzenia NMP, Romana Dziubinę - wiceprzewodniczącego rady powiatu gorlickiego, radnych rady miasta na czele z przewodniczącym rady Robertem Ryndakiem, inspektora Krzysztofa Tybora – komendanta powiatowego policji w Gorlicach, brygadiera Krzysztofa Gładysza – komendanta powiatowego straży pożarnej w Gorlicach, delegację z miasta partnerskiego Bardejova, której przewodniczył Marcel Tribus – dyrektor centrum kultury i turystyki oraz Domu Polsko-Słowackiego, a towarzyszył mu sekretarz Związku Słowackich Antyfaszystowskich Bojowników Okręgu Bardejov, Młodzieżową Radę Miasta Gorlice, która reprezentuje gorlicką młodzież, harcerzy, młodzież z MSZ nr 6 wraz z opiekunami.
            Burmistrz Rafał Kukla:
- „(…) Wojna wydobyła z człowieka najgłębiej skrywane pokłady okrucieństwa i nienawiści. Śmierć i cierpienie uprzemysłowiono, nadano im niespotykany dotąd wymiar. Przykładem niech będą choćby obozy koncentracyjne zakładane na ziemiach polskich przez nazistowskie Niemcy gdzie metodycznie mordowano setki tysięcy mieszkańców niemal całej Europy. Nie ma chyba w Polsce miejsca, które nie nosiłoby śladów tych okrutnych czasów. Również naszego miasta nie ominęły dni grozy. W trakcie kilku lat wojny Gorlice zostały zniszczone nie tyle w wymiarze fizycznym, ale w wymiarze społecznym i ekonomicznym. Z ręki okupanta śmierć poniosły tysiące mieszkańców. W tym niemal cała społeczność gorlickich Żydów. Zniszczono gorlicki przemysł i handel. Systematycznie wynaradawiano polskie szkoły a nauczanie o ojczystej historii i języku karano zsyłkami do obozów koncentracyjnych.
            W tych trudnych i strasznych chwilach znaleźli się jednak ludzie, którzy potrafili stawić czoło złu, przezwyciężyć strach i stanąć ramię w ramię w walce o godność i wolność. Stojąc dzisiaj w tym symbolicznym miejscu wspomnijmy żołnierzy polskiego podziemia oraz armii wojska polskiego walczących na wszystkich frontach o wolność Ojczyzny. Wspomnijmy odwagę polskich nauczycieli i księży, którzy pod groźbą śmierci prowadzili tajne nauczanie by kolejne pokolenia zachowały polską tradycję, język oraz świadomość bogatej historii naszego narodu. Sięgajmy naszą pamięcią i modlitwą do wszystkich tych, którzy na ołtarzu wolnej Polski i Europy złożyli ofiarę życia.
W podziękowaniu za wolną i niepodległą Ojczyznę okażmy bohaterom należyty hołd. Pamiętajmy o potwornej przeszłości, aby nigdy nie dopuścić do powtórzenia się tej tragicznej historii. Wspólnie musimy robić wszystko co w naszej mocy, aby nienawiść i zakłamanie nie zdominowały współpracy między narodami.
Spoglądajmy zatem w przyszłość – mając świadomość przeszłości – oraz czerpiąc z niej mądrość i siłę”.
Na zakończenie ksiądz dziekan Stanisław Ruszel odmówił modlitwę w intencji Ojczyzny, a następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Gorlickiej (na pomniku widnieją napisy: „Bohaterom Ziemi Gorlickiej Poległym w Walce o Wolność” oraz „Polsko, kochaliśmy Cię więcej od życia”).

           
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Zostań Patronem Z Pogranicza