OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

niedziela, 14 kwietnia 2019

Dr Sławomir Mrozek, Fotorelacja z wernisażu pt.„Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych” Anna i Krzysztof Kusiak – Regionalny Blog Historyczny >Z pogranicza< Muzeum Narciarstwa w Cieklinie, 13 kwietnia 2019.


Dr Sławomir Mrozek

Wernisaż pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych”
Anna i Krzysztof Kusiak – Regionalny Blog Historyczny >Z pogranicza<
Muzeum Narciarstwa w Cieklinie, 13 kwietnia br.

             Dnia 13 kwietnia tj. w sobotę br. Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie (gmina Dębowiec) zorganizowało wernisaż pt. „Cieklin i okolica w dawnych publikacjach prasowych”. Autorami wernisażu byli Anna i Krzysztof Kusiak redaktorzy Regionalnego Blogu Historycznego >Z pogranicza< .
            Wszystkich gości powitał opiekun Muzeum – Wiesław Czechowicz. Wśród gości byli m.in. sołtys Cieklina Stanisław Więcek, prawnuk Stanisława Barabasza Bogusław Dvořákdyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dębowcu Krystyna Czechowicz, historyk z Dukli Stanisław Kalita oraz wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej – dr Sławomir Mrozek.
Krzysztof Kusiak – redaktor bloga >Z pogranicza< - „Przede wszystkim chcieliśmy przywitać wszystkich zgromadzonych na otwarciu wystawy oraz podziękować panu Wiesławowi Czechowiczowi, opiekunowi Muzeum Narciarstwa w Cieklinie za zaproszenie i możliwość zaprezentowania części naszych zbiorów. Razem z żoną Anną, jesteśmy założycielami i redaktorami Regionalnego Bloga Historycznego >Z Pogranicza< o ziemi jasielskiej i gorlickiej. Przede wszystkim koncentrujemy swoją uwagę na starej prasie, ale równie chętnie udostępniamy materiały nadesłane nam przez czytelników.
Blog istnieje od lipca 2014 r., kiedy to wyszukując materiały do przygotowywanej przeze mnie publikacji „Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy”, natrafiałem w ówcześnie ukazującej się prasie na ciekawe, acz z perspektywy przygotowywanej publikacji nieprzydatne wspomnienia, relacje czy inne ciekawostki prasowe, stąd też pomysł aby zaprezentować je w formie internetowego bloga.
W chwili obecnej na naszym portalu znajduje się  kilkanaście zakładek tematycznych, a w nich ponad 900 różnych postów.
Odnośnie samej wystawy chcieliśmy zaprezentować wybrane materiały prasowe dotyczące Cieklina i okolicy, wśród nich wyróżnić warto choćby stare reklamy i ogłoszenia prasowe, niektóre jeszcze z XIX w., a także zdjęcia czy artykuły, gdzie w głównej mierze skupiamy się na materiałach promujących walory turystyczne okolicy. Jako ciekawostkę prezentujemy także najstarszy odnaleziony przez nas opis okolicy, a mianowicie opis ówczesnego cyrkułu jasielskiego, spisany w roku 1808, natomiast publikowany w roku 1811.
            Dziękuję za uwagę i zapraszamy do obejrzenia wystawy”.
Na wystawie można było obejrzeć przedruki wybranych materiałów prasowych z XIX i XX w., odwołujące się w swojej treści do Cieklina i jego okolic. Wśród nich można było znaleźć kilka reklam prasowych, w tym opublikowane jeszcze w XIX w. zdjęcia oraz artykuły prasowe, w tym także związane z walorami turystycznymi okolicy. Wystawa potrwa do czerwca br.
___________________________________________________________________________

Regionalny Blog Historyczny >Z Pogranicza< (http://z-pogranicza.blogspot.com) o ziemi gorlickiej i jasielskiej został założony przez Annę i Krzysztofa Kusiak w lipcu  2014 r.W chwili obecnej na portalu znajduje się kilkanaście zakładek tematycznych i ponad 900 różnych postów, w tym stare zdjęcia, artykuły prasowe, notki, ogłoszenia, reklamy czy dokumenty, również udostępniane przez czytelników.
Anna Kusiak – ur. 1988 w Nowym Sączu. Absolwentka  Liceum Plastycznego im. T. Brzozowskiego w Krośnie ze specjalizacją snycerstwo. Miłośniczka zielarstwa oraz mitologii słowiańskiej, jeszcze zanim stało się to modne.
Krzysztof Kusiak – ur. 1983 w Gorlicach. Absolwent Historii na Uniwersytecie Rzeszowskim, autor publikacji „Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy”, artykułów  publikowanych w regionalnych periodykach oraz uczestnik lokalnych konferencji i seminariów historycznych. Interesuje się historią regionalną ze szczególnym uwzględnieniem dawnej prasy / za: >Cieklin.ski.pl< /.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Zostań Patronem Z Pogranicza