OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

piątek, 3 sierpnia 2018

Kromer Biecz Festival 2018 - Biecz, 2 sierpnia 2018 r.

Źródło: Urząd Miasta Biecz.

Konstrukcyjny majstersztyk i miłosne wariacje

Uczestnicy koncertu w Kolegiacie p.w. Bożego Ciała w Bieczu na pewno się nie zawiedli, gdyż mogli usłyszeć brzmienie wyjątkowego instrumentu - violi organista, skonstruowanego na podstawie projektu Leonarda da Vinci. Polski muzyk i konstruktor - Sławomir Zubrzycki na podstawie szkiców Leonarda da Vinci oraz opisów Praetoriusa zbudował unikatowy instrument będący połączeniem klawesynu, violi da gamba i liry korbowej. W ten sposób sfinalizowana została konstrukcyjna myśl włoskiego geniusza. Sam wygląd instrumentu jest intrygujący, a wraz z brzmieniem mogliśmy wczuć się w klimat renesansu i poczuć złożoność zmysłu muzycznego Leonarda.  Viola organista to instrument, który dzięki naciskowi klawiszy generuje brzmienie instrumentu smyczkowego. Sławomir Zubrzycki realizował swój projekt przez ponad 3 lata i  zyskał tym uznanie światowych mediów. Ten właśnie muzyk i konstruktor pokazał próbę swoich niebywałych umiejętności w Kolegiacie p.w. Bożego Ciała w Bieczu. Towarzyszyła mu grająca na klawesynie Lilianna Stawarz. Warto podkreślić, że duet Zybrzycki Stawarz to muzyczny debiut. Artyści zmierzyli się z kancjonałami Teresy Fabiańskiej i Jadwigi Dygulskiej oraz repertuarem synów Jana Sebastiana Bacha - Johanna Christiana Bacha i Carla Phillipa Emanuela Bacha. Po zakończonym koncercie Artysta zaprezentował zasady działania instrumentu.
Wcześniej przed koncertem odbyło się spotkanie z artystami, podczas którego odkryli kulisy współpracy oraz przybliżyli program koncertu. Nie obyło się bez pytań o szczegóły techniczne instrumentu, jego funkcjonalny potencjał o czym konstruktor mówił zajmująco acz enigmatycznie.
Miłosne utwory natomiast wypełniły Dziedziniec muzeum Dom z basztą, podczas drugiego czwartkowego koncertu. Sopranistka Anna Zawisza i lutnistka Anna Wiktoria Swoboda dały popis niezwykle harmonijnego połączenia wokalno – instrumentalnego, tak często stosowanego na przełomie renesansu i baroku. Repertuar wieczornego koncertu wypełniony był utworami znakomitych twórców tamtego okresu prezentującymi oblicza miłości ziemskiej i niebiańskiej.
Festiwal budzi niesłychane zainteresowanie, spełniane są oczekiwania najbardziej wymagających melomanów, ponieważ harmonogram koncertów ujmuje najwybitniejsze nazwiska współczesnych wykonawców muzyki dawnej oraz  historyczny repertuar żywy również dzisiaj.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Zostań Patronem Z Pogranicza