OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

czwartek, 2 sierpnia 2018

Kromer Biecz Festival 2018 - Biecz, 1 sierpnia 2018 r.

Źródło: Urząd Miasta Biecz.


Muzyczne odrodzenie – inauguracja Kromer Biecz Festival

Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem ks. bpa Jana Wątroby Ordynariusza Rzeszowskiego w kolegiacie p.w. Bożego Ciała w Bieczu rozpoczęła się czwarta edycja Kromer Biecz Festival. Postać bpa Marcina Kromera jest żywa w naszej tradycji i pamięci dzięki bieckiemu festiwalowi muzyki dawnej. Wszechstronne dokonania tego wielkiego humanisty dały przyczynek do wykreowania wydarzenia znanego zarówno w Polsce jak i za granicą. Jego Eminencja ks. bp Jan Wątroba podkreślił, że śpiew i muzyka są wyrazem uwielbienia Boga prze człowieka i towarzyszą kościołowi od początku jego istnienia. Repertuar tegorocznej edycji festiwalu zawiera bogaty zbiór muzyki renesansowej o charakterze sakralnym.
Po Mszy św. na Placu Kromera nastąpiło uroczyste otwarcie festiwalu przez Burmistrza Biecza Mirosława Wędrychowicza, który przywitał gości, artystów, melomanów oraz mieszkańców, podkreślając doniosłość wydarzenia. Głos zabrali również Grzegorz Nosal Przewodniczący Rady Miejskiej,  Paweł Śliwa Wiceprezes Zarządu PGE ds. Innowacji oraz Radny Województwa Małopolskiego, Urszula Nowogórska Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, Karol Górski Starosta Gorlicki. 
Na otwarcie Kromer Biecz Festival zabrzmiały wybitne zespoły: Oltremontano z Belgii specjalizujący się w wykonawstwie utworów muzycznych na historycznych instrumentach dętych oraz znakomita polska grupa wokalna Triplum. Melomani mieli możliwość zapoznania się z utworami m.in.  Krzysztofa Borka polskiego kompozytora muzyki renesansowej, uważanego za jednego z pierwszych twórców komponujących pełne cykle mszalne na ziemiach polskich. Rozbrzmiała również Czterogłosowa Gloria ad modum tubae oraz Fuga duorum temporum - kompozycje najwybitniejszego twórcy przełomu średniowiecza i renesansu, związanego z dworem burgundzkim Guillaume’a Dufaya. Program koncertu wypełniły również motety wybitnego kompozytora - Josquina des Prez, jednego z największych twórców europejskich wczesnego renesansu. Domknięcie koncertu stanowiła kompozycja Heinricha Isaaca upamiętniająca bitwę między Genuą a Florencją.
Czwarta edycja cieszy się niesłabnącą popularnością ponieważ do Biecza zawitało wielu gości oraz melomanów spragnionych obcowania z kulturą muzyczną na najwyższym poziomie. Klimat wydarzenia udziela się również mieszkańcom, a w festiwalowe dni co godzinę rozbrzmiewa hejnał z wieży ratuszowej.

Podobnie jak w roku ubiegłym, podczas Kromer Biecz Festival działa miasteczko festiwalowe, które zlokalizowane zostało na Placu Kromera. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Zostań Patronem Z Pogranicza