OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

niedziela, 8 października 2017

Historyczna baszta na sprzedaż - artykuł prasowy z roku 1937 o jednym z bieckich zabytków.

Zachowano pisownię oryginalną. Źródło u autorów.

Historyczna baszta na sprzedaż

Zabytkowa baszta przy bramie m. Biecza
          (AW) Wielkie poruszenie wśród miłośników zabytków wywołała wiadomość o wystawieniu na sprzedaż historycznej baszty obronnej w Bieczu, będącej ostatnio w posiadaniu rodziny Służewskich. Cena okrągłej baszty wraz z przyległym do niej budynkiem wynosi 40.000 złotych. W baszcie mieści się piekarnia, stajnia na bydło i chlewy dla świń.
          Baszta ta istniała już w 1518 roku. W tym to czasie Zygmunt, król polski poleca staroście bieckiemu Piotrowi Odnowskiemu w baszcie tej urządzić więzienie dla więźniów starościńskich, którzy będą na koszcie i straży starosty, a w więzieniu miejskiem mają być pomieszczeni tylko skazańcy do czasu egzekucji.
            W r. 1523 bakałarz Marcin Beier, ołtarzysta biecki i pleban w Binarowej, w uznaniu zasług koło miasta jego ojca Jerzego Beiera, szewca, na placu wewnątrz murów miejskich za zgodą starszych wszystkich cechów i całego pospólstwa od prokonsula miasta Biecza otrzymuje zezwolenie wybudowania domu z wolnym dostępem do baszty. Po śmierci ks. Beiera prawo patronatu nad domem przechodzi na rajców miejskich, którzy oddają go na mieszkanie tylko w Bieczu urodzonym duchownym, zobowiązując ich do odprawienia jednej mszy tygodniowo za fundatorów i do składania po 2 grosze kwartalnie na reperację.  

1 komentarz:

  1. Wiadomość niestety nieścisła ;(
    W dokumencie z 1518 nikt nie wskazuje na tą basztę. Dokładnie pisze tam " w jakiejkolwiek baszcie". Z najnowszych ustaleń wynika że była to zupełnie inna baszta. Po za tym nie mogło by tam powstać więzienie gdyż nie spełniało by żadnego z wymagań obowiązujących wtedy przepisów prawa.

    OdpowiedzUsuń


Zostań Patronem Z Pogranicza