OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

sobota, 19 listopada 2016

Sławomir Mrozek, Fotorelacja z wernisażu wystawy prezentującej cmentarze wojenne oraz miejsca pamięci związane z wydarzeniami I wojny światowej i Bitwy Gorlickiej. Autorzy: Jacek Kosiba, Kazimierz Stec, Barbara Zasowska - foyer Kasztelu oraz rzeźby Krzysztofa Renesa Universale - oficyna dworska Kasztel w Szymbarku, 18 listopada 2016 r.Fotorelacja z wernisażu wystawy prezentującej cmentarze wojenne oraz miejsca pamięci związane z wydarzeniami I wojny światowej i Bitwy Gorlickiej

Autorzy: Jacek Kosiba, Kazimierz Stec, Barbara Zasowska - foyer Kasztelu oraz rzeźby Krzysztofa Renesa Universale - oficyna dworska - 18.11.2016 (piątek) Kasztel w Szymbarku


 Barbara Zasowska - jest postacią ogólnie znaną w środowisku gorlickim. Działa tutaj już od kilku lat. Bardzo szerokie spectrum zainteresowań. Jej działalnością jest rzeźbiarstwo. Fotografią właściwie zajmuje się w każdej chwili.
Witam Państwa Serdecznie. Chciałam podziękować Dyrektorowi Tohlowi w imieniu artystów za zorganizowanie tej wystawy. Witam Wszystkich serdecznie, moja rodzinę, przyjaciół, którzy dzisiaj przyszli, nie zawiedli nawet w taka zimna aurę. Fotografuję architekturę, cmentarze nie były moim tematem wiodącym. Uczestniczyłam w projekcie przeprowadzonym przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach i był zorganizowany plener fotograficzny, który prowadził Bogdan Konopka, sławny fotografik, który mieszka i pracuje prawie cale życie w ParyżuPan Konopka właśnie prowadził nasz plener (...) Moje uczestnictwo w tym plenerze spowodowało to, że tematyka cmentarzy bardzo mnie zainteresowała i postanowiłam kontynuować ten temat (...).  Chciałam zaprezentować na dzisiejszej wystawie cmentarz, który jest Gorliczanom najbardziej znany
 (...) Cmentarz podczas mgły (...) taki jesienny klimat (...).
 Kazimierz Stec - pochodzi z Jasła. Udokumentował na fotografii blisko 180 cmentarzy wojennych. 
 Zajmuję się fotografią. Często podróżowałem po Beskidzie Niskim i właśnie stwierdziłem, że warto
 upamiętnić te obrazy które widziałem (...) Cmentarzy wojskowych jest bardzo dużo
 i są bardzo piękne. Odbyłem wiele wycieczek w tamte strony, głównie w latach 2008-2012. Generalnie poruszam się po Galicji Zachodniej, tam jest 11 okręgów cmentarnych.  Dopiero zwiedziłem siedem okręgów. Cmentarzy jest 400, nie wszystkie już istnieją ale te które jeszcze są  - widać na nich zmiany, są remontowane i ostatnio właśnie dużo się dzieje.  Jest wiele cmentarzy wyremontowanych, tak że warto to upamiętnić. To jest moja pierwsza wystawa.
Jacek Kosiba - nestor gorlickiego środowiska fotograficznego (Wystawa fotografii pana Jacka Kosiby odbędzie się 25 listopada (piątek) w galerii Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach).  Fotografie pana Kosiby są pracami niezwykłymi, niektóre z nich mają już około 60 lat. 
 Pan Kosiba działa od 60 lat jako fotografik.
    Zdjęcia, które tutaj widzicie Państwo prezentowane były już w Muzeum PTTK w Gorlicach.  Doszedłem do wniosku, że trzeba pokazać jeszcze raz te stare prace.

    **********************************************************************************************************************************

   Krzysztof Renes - Universale
    W dyplomie z rzeźby, poruszam zagadnienia dotyczące zarówno: problemów czysto rzeźbiarskich, jak kwestie formy, jej syntezy czy przestrzenności; antropologicznych poszukiwań, sięgających do początków kultury, pierwszych przedstawień człowieka i boga czy pisma; zagadnień kultury współczesnej, zarówno symbolicznej i materialnej, jej aspektu technologicznego.
Tytuł pracy to >Universale< . Początkowo miał on dotyczyć jedynie cyklu prezentowanych prac, które posiadają swoje uzasadnienie zarówno jako całość jak i każda pojedyncza, niezależnie. Z czasem, w trakcie postępującego procesu, kiedy tworzyły się nowe konteksty, a prace nabierały coraz silniejszego wymiaru interdyscyplinarnego, nasunął się przedrostek >projekt< . Tak, od pewnego czasu, całość dyplomu, w tym pracę teoretyczną oraz aneks z rysunku, nazywam >Projektem Universale< .
 Krzysztof Renes - urodzony w 1984 r. Studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie (2010-2015) oraz socjologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (2004-2009) i Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Porto (2007-2008). Autor statuetki - nagrody Europejskiego Forum Nowych Idei 2013 dla Lecha  Wałęsy oraz płaskorzeźby Krzysztofa Klenczona w amfiteatrze w Pułtusku (2015). Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Sportu i Sztuki 2012 za rzeźbę Cyklista (2012). Pomysłodawca i organizator projektu akademickiego Granice rzeźby (2012) oraz współorganizator projektu Perseidalia (2013).

 Opracował: Sławomir Mrozek
  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Zostań Patronem Z Pogranicza