OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

piątek, 14 października 2016

Zespoły świetlicowe z Lipinek odnoszą sukcesy artystyczne - artykuł prasowy z roku 1949.


Zachowano pisownię oryginalną. Źródło u autorów.


Zespoły świetlicowe z Lipinek odnoszą sukcesy artystyczne


            Robotnicza Sekcja II – Lipinki, ubiegłej zimy przystąpiła do utworzenia własnej popularnej orkiestry. Kilkumiesięczna praca szkoleniowa dała dobre wyniki. Już impreza urządzona w łączności  z świętem 1 Maja w r. b. wykazała, że orkiestra jest na dobrej drodze i że wkrótce będzie mogła nie tylko obsłużyć własne środowisko, ale wystąpić także w innych miejscowościach, a nawet stanąć do zawodów międzyświetlicowych.
            Akademia urządzona w dniu 22 lipca pokazała, że nie tylko orkiestra ale i inne zespoły widowiskowe stanęły na wysokości zadania, a to zespół taneczny pracowniczek Sekcji Lipinki, jak i amatorski zespół teatralny, który wystawił sztukę Czechowa „Oświadczyny”. Największe jednak uznanie zdobył śpiewno–muzyczny skecz w opracowaniu i wykonaniu H. Stasiowskiej.
             Zespoły widowiskowo – n [nieczytelne] teatralne stojące przed swoją najbliższą publicznością, miały już zdobyte zaszczytne trofea, gdyż na zlocie świetlicowym w Gorlicach w czerwcu Br. Obok zespołu z Lipinek do zawodów stanęły: stary zespół z Glinika Mariampolskiego – zespół z Biecza, oraz górale podhalańscy z Gładyszowa. Pierwszą nagrodę uzyskała za śpiew kierown. Świetlicy Z.Z. w Lipinkach, Stasiowska.
             Zespół amatorski z Sekcji Lipinki produkował się też zarówno w Krośnie, jak i Rzeszowie
Dlatego Związek Zawodowy za tak owocną pracę wynagrodził zespół z Lipinek, i ponadto chór rewelersów z Glinika Mariampolskiego wyjazdem i krótkim pobytem nad morzem, gdzie w Łebie wśród wczasowiczów dano dwa przedstawienia, a w Gdańsku jedno.
             Wracając – zespół zatrzymał się w Warszawie, gdzie oglądano olbrzymi wysiłek całego narodu w odbudowie stolicy, a między innymi zwiedzono Trasę W – Z.


Wuka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Zostań Patronem Z Pogranicza