OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

poniedziałek, 4 stycznia 2016

Jasło wobec pożarów - artykuł prasowy z roku 1904.

Zachowano pisownię oryginalną. Źródło u autorów.

Jasło wobec pożarów.

Klęska pożarów, która tak często nawiedza to miasto, spowodowała tameczne obywatelstwo do zreorganizowania straży ochotniczej miejskiej. Straż ta bowiem choć dobrze wyszkolona i z całem poświęceniem pełniąca swe ciężkie obowiązki liczebnie była zbyt mała, aby módz podołać swemu zadaniu.
Ocalony przez straż dworek p. Konopackiego.
Reorganizacya ta w krótkim czasie przyszła do skutku i dziś jasielska straż ochotnicza posiada w swych szeregach około stu pięćdziesięciu członków czynnych, którzy w walce z tak strasznym żywiołem, jakim jest ogień, położyli już niemałe zasługi, jak na przykład podczas ostatniego pożaru w ulicy Targowica. Wówczas 7 października b.r. stanął w płomieniach budynek p. Rosnera ściśle przylegający do zabudowań p. Konopackiego i tylko dzięki nadludzkim wysiłkom straży, z komendantem drem Janem Wiluszem na czele, udało się pożar zlokalizować i mienie p. Konopackiego uratować w całości. A i powiat jasielski dba o zorganizowanie i wyćwiczenie straży ogniowych wiejskich.
Straż ogniowa na zgorzelisku budynku p. Rosnera.
W tym miesiącu odbył się staraniem Wydziału powiatowego pod kierunkiem sekretarza Związku straży ochotniczych p. Antoniego Szczerbowskiego trzydniowy kurs pożarny dla włościan, w którym wzięli udział parobcy i gospodarze z Osobnicy, Łęk, Frysztaka, Kołaczyc, Glinika polskiego, Czeluśnicy, Chrząstówki, Roztoków, Dębowca i Żmigrodu.
Kurs składał się z wykładów teoretycznych i ćwiczeń, któremi kierował p. Szczerbowski, oraz z wykładu lekarz miejskiego dra Hiznera o udzielaniu pierwszej pomocy lekarskiej ofiarom poparzenia lub zaczadzenia, poczem ostatniego dnia w obecności władz krajowych i rządowych odbył się popis uczestników kursu.
Popis ten wypadł ku ogólnemu zadowoleniu, a sam kurs przyniesie pewnie znaczne korzyści, bo uczestniczy jego zdobyte wiadomości będą zapewne krzewić wśród swych współmieszkańców i w chwili katastrofy nie będą patrzeć na szerzące się zniszczenie ze założonemi rękoma.
Popis uczestników powiatowego kursu dla straży pożarnych.

Doprawdy, zdałoby się, aby inne powiaty wzięły przykład z Jasła i nie liczyły się z kosztami, jakich kursy tego rodzaju wymagają, lecz chętnie ofiarowały ten grosz na stworzenie armii zdolnej do walki z tak strasznym nieprzyjacielem biednego ludu, którym jest klęska pożarów.  

1 komentarz:

  1. Ciekawe, ciekawe...oby więcej takich artykułów i ciekawostek.

    OdpowiedzUsuń


Zostań Patronem Z Pogranicza