OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

piątek, 6 listopada 2015

Turystyka w Beskidzie Niskim - artykuł prasowy z roku 1938.


Zachowano pisownię oryginalną. Źródło u autorów.


Turystyka w Beskidzie Niskim.


Przed kilkunastu miesiącami zakupił Zarząd Główny P.T.T. część terenów na Kornutach i utworzył z nich rezerwat turystyczny i przyrodniczy. Obecnie teren rezerwatu będzie ogrodzony celem ochrony tamtejszej ciekawej flory przed zniszczeniem przez wypas bydła.
Kornuty, leżące w grzbiecie Magóry Wątkowskiej w Beskidzie Niskim, czyli Środkowym, stanowią wielką osobliwość ze względu na grupę skał o fantastycznej rzeźbie oraz z uwagi na występujące tam okazy kosodrzewiny i flory wysokogórskiej.
Przy tej sposobności warto podać, iż niebawem ma być rozpoczęta budowa schroniska na grzbiecie Magóry Wątkowskiej. W znacznej mierze uprzystępni ono turystom tę ciekawą partję Beskidu Niskiego, której walory stanowią nie tylko skały na Kornutach, ale piękne okoliczne lasy, folklor łemkowski, oraz liczne obiekty przemysłu naftowego. Schronisko to wzniesie oddział P.T.T. w Gorlicach.

          Na razie Beskid Niski zwiedzać można dzięki zorganizowaniu w tych stronach szeregu stacyj turystycznych: w Gorlicach,  Wysowej, w Ługu koło Zdynii w Wapiennem i Bertnem. Większość z nich otwarta jest cały rok, służy zatem nie tylko turystyce letniej, ale także i zimowej.   

2 komentarze:

  1. Kto by pomyślał, że turystyka w Beskidzie Niskim rozwija się już od tak dawna:) Świetnie, że dotarliście do takich źródeł i pokazujecie je:)
    Pozdrawiamy

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdyby nie ta strona, nigdy bym nie pomyślał, że przed wojną była planowana budowa schroniska na Magurze Wątkowskiej. Dlatego też dziwne wydaje się, że przez te kilkadziesiąt lat po wojnie nie zrobiono nic w kierunku zagospodarowania turystycznego tych terenów. Tak, jakby jakieś czynniki celowo blokowały to zagospodarowanie turystyczne, bo trudno znaleźć jakieś inne racjonalne wytłumaczenie, tym bardziej, że od 26 lat żyjemy w innym systemie polityczno-gospodarczym.

    OdpowiedzUsuń


Zostań Patronem Z Pogranicza