OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

piątek, 20 lutego 2015

Wydobycie ropy naftowej w Wójtowej

Źródło: T. Pabis, Gorlickie zagłębie naftowe, Tuchów 2001.
              W Wójtowej pierwsze złoża ropy naftowej odkryli w 1864 r. dwaj włościanie – Szurek i Czeluśniak. Do „czarnego złota” dostali się kopiąc ręcznie szyb na głębokość 15m. Po tym wydarzeniu przemysł ten zaczął się szybko rozwijać w wiosce, a dziesięć lat później działało tam już 10 firm naftowych, które eksploatowały w sumie 74 szyby. W 1881r.  było to już 11 spółek zatrudniających ogółem 203 pracowników fizycznych oraz 10 dozorujących. Kopano wtedy już o wiele głębiej – najgłębszy szyb miał wówczas 205m.

             Od tego czasu ilość eksploatowanych szybów, jak i spółek naftowych, zajmujących się wydobyciem ropy na tym terenie, systematycznie spadała.  W 1900r. działalność naftową w miejscowości prowadziły już tylko 3 firmy, a w eksploatacji było 30 szybów z produkcją roczną ok. 30 wagonów ropy, zaś w roku 1921r. została tylko jedna spółka – „Harklowa” Galicyjskie Gwarectwo Naftowe, eksploatująca jedynie trzy szyby, aż w latach następnych wydobycie całkiem wstrzymano.
                   Sytuacja odmieniła się dopiero w 1931r. kiedy to firma „Rokita”, która była własnością Towarzystwa „Petroli d’Italia”, posiadająca już kopalnie w Harklowej, założyła również nową w Wójtowej, odwiercając kilkanaście nowych szybów o głębokości od 200 do 600m.
                   Po klęsce kampanii wrześniowej, jako własność sprzymierzonego państwa, firma „Rokita” nie oddała kopalni w Wójtowej Niemcom, jednak w 1944r. dobrowolnie sprzedała przedsiębiorstwo Rządowi Generalnego Gubernatorstwa. Po zakończeniu okupacji wraz z kopalnią w Harklowej szyby w Wójtowej przejęte zostały jako własność państwa.   

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Zostań Patronem Z Pogranicza