OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

piątek, 14 stycznia 2022

Podróż arcyksięcia Karola Franciszka Józefa do Biecza i Jasła - notatki prasowe z roku 1912.

 


Podróż arcyksięcia Karola Franc. Józefa.

Biecz, 27 marca.

Wczoraj po południu przybył tu z Gromnika na czele swego szwadronu arcyksiążę Karol Franciszek Józef. Równocześnie przybyła pociągiem arcyksiężna Zyta. Przed mieszkaniem arcyksięstwa oczekiwali przybyłych starosta gorlicki Mitschka, duchowieństwo, rada miasta Biecza, przedstawiciele władz.

Po powitaniu arcyksięstwa, starosta przedstawił im zgromadzonych, poczem dwie dziewczynki wręczyły arcyksiężnie bukiet. Arcyksiąże w rozmowie wypytywał o szczegóły odnoszące się do Biecza, przyczep zauważył, że to miasto jest jedną z najpiękniejszych miejscowości, jakie napotkał w dotychczasowej podróży.

Miasto przybrało odświętny wygląd, domy były udekorowane, zwłaszcza pięknie ozdobioną była historyczna wieża.

 


Podróż arcyks. Karola Franciszka Józefa.

Jasło, 28 marca.

Wczoraj rano arcyksiążę Karol Franciszek Józef na czele swego szwadronu przybył do Niegłowic o 4 klm. oddalonych od Jasła. Po rozmieszczeniu szwadronu, odjechał arcyksiążę automobilem do Biecza, a o godz. 12 min. 15 przybył do Jasła pociągiem osobowym. Na dworcu powitali go starosta, burmistrz dr Baranowski z asesorami i naczelnik stacyi. Imieniem pań, zebranych na dworcu, powitała arcyksięcia przemową żona burmistrza, a 8[?]–letnia córeczka starosty wręczyła arcyksiężnie bukiet. Z dworca udała się para arcyksiążęca do gmachu Rady powiatowej, gdzie powitał ich burmistrz dr Baranowski przemową w języku polskim i niemieckim. Starosta przedstawił zgromadzonych reprezentantów władz, z którymi arcyksiążę rozmawiał. Potem udali się oboje arcyksięstwo do przygotowanych na piętrze Rady powiatowej apartamentów. Miasto udekorowano.

Dzisiaj o godz. 5.20 arcyksiąże wyjeżdża pociągiem do Kołomyji, stamtąd dziś wieczorem powróci do Jasła, a jutro o g. [?] min. 30 rano wyruszy na czele szwadronu w dalszą drogę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Zostań Patronem Z Pogranicza