OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

niedziela, 23 stycznia 2022

Dr Sławomir Mrozek, Inauguracja Roku Ignacego Łukasiewicza na Uniwersytecie Złotego Wieku w Gorlicach 19.01.2022 r.Sławomir Mrozek

 

Inauguracja Roku Ignacego Łukasiewicza na Uniwersytecie Złotego Wieku w Gorlicach 19.01.2022 r.

 

Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 października 2021 r. - rok 2022 ustanowiono Rokiem Ignacego Łukasiewicza – „Należy on do zaszczytnego grona Polaków, których działalność odcisnęła wielki i pozytywny wpływ na rozwój naszej Ojczyzny, jak również całego świata”.

W związku z tym, Uniwersytet Złotego Wieku w Gorlicach postanowił rozpocząć cykl wykładów i spotkań dla swoich słuchaczy – studentów, właśnie od przedstawienia sylwetki Łukasiewicza – znanego przede wszystkim szerszej opinii jako odkrywcy i wynalazcy lampy naftowej, która zapłonęła po raz pierwszy 31 lipca 1853 r. we lwowskim szpitalu na Łyczakowie – co zapoczątkowało narodziny światowego przemysłu naftowego. W 1854 r. w Gorlicach, z inicjatywy Ignacego Łukasiewicza zapalono uliczną lampę naftową. W tym samym czasie powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej w Bóbrce niedaleko Krosna.

Słuchaczy Uniwersytetu Złotego Wieku oraz zaproszonych gości przywitał rektor Roman Dziubina. Burmistrza Miasta Gorlice reprezentował sekretarz Daniel Janeczek. Dr Sławomir Mrozek wygłosił wykład pt. „Życie Ignacego Łukasiewicza nad rzeką Ropą w Gorlicach - Mieście Światła”.

Ignacy Łukasiewicz – był również innowatorem i nauczycielem młodych, przedsiębiorcą i milionerem, patriotą i politykiem, filantropem i społecznikiem ale przede wszystkim był skromnym, dobrym i oddanym innym człowiekiem – dlatego więc okoliczna społeczność, której bezinteresownie pomagał – nazywała go – Ojcem Łukasiewiczem.

W 2022 r. przypada 200. rocznica urodzin i 140. rocznica śmierci tego wybitnego wynalazcy i pioniera przemysłu naftowego.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Zostań Patronem Z Pogranicza