OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

poniedziałek, 2 września 2019

Dr Sławomir Mrozek, 80. rocznica wybuchu II wojny światowej Bazylika Mniejsza, Szklarczykówka, 01.09.1939 – 01.09.2019

/ARTYKUŁ NADESŁANY/

Dr Sławomir Mrozek

80. rocznica wybuchu II wojny światowej
Bazylika Mniejsza, Szklarczykówka
01.09.1939 – 01.09.2019


W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej o godz. 11:30 w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia NMP w Gorlicach rozpoczęła się msza św. w intencji Ojczyzny i tych, którzy oddali za nią życie. W uroczystości religijno-patriotycznej wzięli udział m.in.: starosta gorlicki – Maria Gubała, przedstawiciele sejmiku małopolskiego z Jadwigą Wójtowicz na czele, przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele organizacji kombatanckich, reprezentanci służb mundurowych, wojska, policji, straży pożarnej, straży miejskiej, harcerze, Związek „Strzelec”, Strzeleckie Bractwo Kurkowe Dworu Karwacjanów w Gorlicach, przedstawiciele szkół i urzędów oraz organizacji społecznych.
Po mszy św. władze miasta i powiatu udały się przed Szklarczykówkę gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości którą poprowadził kierownik Wydziału Kultury, Oświaty i Spraw Społecznych UM w Gorlicach – Aleksander Augustyn –
- „Szanowni Państwo, drodzy i zacni kombatanci, mieszkańcy miasta Gorlic.
80 lat temu w ten sposób syreny ogłosiły napad hitlerowskich Niemiec na Polskę. Rok 1939 na stałe został wpisany do kalendarza jako data kolejnej, powolnej i męczeńskiej śmierci Polski. Dziś w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej składamy hołd wszystkim walczącym i poległym (…)”.
            Burmistrz Rafał Kukla:
            - „Szanowni Państwo, drodzy kombatanci, mieszkańcy Gorlic. Dokładnie 80 lat temu 1 września 1939 r. w ciepły wrześniowy poranek Polaków obudził huk artyleryjskich wystrzałów spadających w głąb. Atak III Rzeszy na Polskę rozpoczął najokrutniejszy okres           w dziejach ludzkości - II wojnę światową. Po 20 latach wolności nasi rodacy po raz kolejny musieli zmierzyć się z widmem cierpienia i zniewolenia. Gorlice zostały zajęte przez wrogie wojska 7 września. Ta data to początek terroru i ucisku mieszkańców miasta. Naziści tak jak w całej Polsce tak, że w naszym mieście wprowadzili politykę absolutnego terroru i represji mającą zniszczyć w Polakach poczucie tożsamości narodowej, a także polską sztukę, tradycję    i edukację (…)”.
            Ksiądz dziekan Stanisław Ruszel pomodlił się za wszystkich pomordowanych, zmarłych którzy gdy Ojczyzna była w potrzebie nie szczędzili daniny krwi.
            Uroczyste obchody zakończyło składanie wieńców w imieniu społeczeństwa Ziemi Gorlickiej przez włodarzy miasta, powiatu, gminy oraz kombatantów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Zostań Patronem Z Pogranicza