OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

czwartek, 23 maja 2019

Dr Sławomir Mrozek, "Straszny Dwór" - Kasztel w Szymbarku. Noc Muzeów 2019, Szymbark, 18 maja 2019 r.


/ARTYKUŁ NADESŁANY/

Dr Sławomir Mrozek


Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów
NOC MUZEÓW 2019
„Straszny Dwór” – Kasztel w Szymbarku

            Noc muzeów jest imprezą kulturalną organizowaną od kilku lat w Europie Zachodniej (pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w Berlinie w 1997 r., a w Polsce – w 2003 r. w Poznaniu). W ten wyjątkowy wieczór instytucje kultury, muzea i galerie udostępniają swoje zbiory w godzinach nocnych za symboliczną kwotę lub za darmo. Organizatorzy przygotowują liczne atrakcje, m.in. koncerty, warsztaty, poczęstunki.
W powiecie gorlickim w ramach Nocy Muzeów można było skorzystać z zaproszenia: kasztelu w Szymbarku (18.05.) i Muzeum Ziemi Bieckiej (25.05.).
Organizatorem Nocy Muzeów w kasztelu w Szymbarku było Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. W programie imprezy były: warsztaty dla najmłodszych, prezentacje instalacji multimedialnych nawiązujących do historii, legend i klasycznych horrorów, zwiedzanie ekspozycji, możliwość przebrania się w stroje historyczne oraz poczęstunek.
O godzinie 21:00 na elewacji kasztelu odbył się pokaz dwóch filmów: „Podróż na księżyc” (niemy film science fiction stworzony w 1902 r. przez Georges’a Mélièsa. Powstał na podstawie powieści „Z ziemi na Księżyc" Jules’a Verne’a oraz „Pierwsi ludzie na księżycu" H.G. Wellsa) i „Gabinet doktora Caligari” z 1920 r. w reżyserii Roberta Wiene (jeden z pierwszych filmów grozy).1 komentarz:

  1. Bardzo ładne zdjęcia i relacja z nocy muzeów:) Krajobraz również bardzo urzeka widokami:) Super wpis ;)

    OdpowiedzUsuń


Zostań Patronem Z Pogranicza