OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

niedziela, 5 maja 2019

Dr Sławomir Mrozek, Fotorelacja z Modlitwy ekumenicznej w intencji poległych w Bitwie pod Gorlicami. Cmentarz wojenny nr 91 w Gorlicach, Gorlice, 4 maja 2019 r.

Dr Sławomir Mrozek

Modlitwa ekumeniczna w intencji poległych w Bitwie pod Gorlicami
Cmentarz wojenny nr 91 w Gorlicach, 4 maja br.

         Dnia 4 maja br. na cmentarzu wojennym nr 91 o godz. 10:00 przedstawiciele trzech wyznań (rzymskokatolickiego, prawosławnego i greckokatolickiego) odmówili modlitwę ekumeniczną w intencji ofiar cywilnych i wojskowych Bitwy pod Gorlicami  (2-5 maja 1915 r.):
- ksiądz dziekan Stanisław Ruszel, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Gorlicach
- ksiądz Andrzej Kluz z parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Gorlicach
- ksiądz Marek Urban proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach
- ksiądz Stanisław Kogut proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gorlicach
- ksiądz Grzegorz Nazar proboszcz parafii greckokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Gorlicach
- ksiądz Jarosław Grycz z parafii prawosławnej pw. Św. Trójcy w Gorlicach.
            Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Rafał Kukla:
           - „To właśnie dziś, wspominając te straszliwe dni grozy, czytając nazwiska wykute                    na kamieniach nagrobnych uświadamiamy sobie jak wiele narodów złożyło ofiary krwi na ołtarzu wojny. Jak wiele dzieci utraciło swoich ojców, żony mężów, rodziny braci i siostry.
Naszym obywatelskim obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o tym wydarzeniu, które powinno być dla nas lekcją. Lekcją nieustannie powtarzaną i utrwalaną w świadomości kolejnych pokoleń po to by przestrzec każdego przed zamachem na to co najcenniejsze - na pokój i bezpieczeństwo.
Dziękuję Państwu za dzisiejszą obecność będącą najpiękniejszym dowodem na to, że historia jest wciąż żywa. Jesteśmy tutaj by w ciszy i zadumie wspominać tamte tragiczne wydarzenia i oddać hołd Ich bohaterom. Pochylmy głowy nad milczącymi świadkami tych strasznych dni. Cześć Ich Pamięci !”
            Na zakończenie delegacje i poczty sztandarowe wojskowe oraz cywilne złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod centralnym krzyżem-pomnikiem oddając hołd spoczywającym na cmentarzu wojenny żołnierzom.


 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Zostań Patronem Z Pogranicza