OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

piątek, 8 sierpnia 2014

Rosyjski sposób na jabłka kwaszone

Niedawno było o kwaszeniu ogórków, jako dobrym sposobie przechowywania tychże na kolejne, mniej urodzajne miesiące. A dziś - ciekawostka - przepis na jabłka kwaszone, z pewnej gazety z roku 1911. Jednym słowem, jeżeli mamy już dość surowych jabłek i potraw z nich przyrządzonych możemy spróbować "pokonać" Rosjan ich własną bronią.

Jabłka kwaszone
/zachowano pisownię oryginalną/


W obec braku organizacji handlowej produktami naszych sadów w bardzo wielu gospodarstwach marnuje się w razie urodzaju znaczną część owoców. W tych warunkach każdy nowy sposób, zużytkowania owoców na potrzeby swojego gospodarstwa domowego, ma wielkie znaczenie i dlatego też podajemy sposób kwaszenia jabłek rozpowszechniony w Rosji.
W Rosji na Rusi przygotowują gospodarze duże zapasy jabłek kwaszonych, czyli jak je pospolicie nazywają "moczonych" w następujący sposób.
Bierze się w tym celu jabłka średniej wielkości, czyste i nieuszkodzone, układa się je całe, do beczułek, cebrzyków lub fasek drewnianych warstwami.
Warstwy jabłek przesypuje się czasem świeżymi jagodami borówek.
Gdy naczynie jest już prawie pełne - zalewa się jabłka wodą przegotowaną z korzeniami i cukrem a następnie ostudzoną. Daje się dwie trzecie funta cukru na litr wody. Po zalaniu jabłek naczynie nakrywa się denkiem podziurawionem, które przyciska się kamieniem.
Włościanie rosyjscy zalewają jabłka słodem żytnim. (Żyto wykiełkowane i zmielone rozczyniają w wodzie letniej). Na funt słodu dodają 2 funty mąki żytniej i w 8 litrach wody gotują, dwa, trzy razy po kilka godzin aż rozczyn słodkiego smaku nabierze.
Do słodu wlewa się wodę przegotowaną z korzeniami i z cukrem, od czego słód nabiera ciemnej barwy.
Boki naczynia, a także warstwy jabłek przekłada się prostą słomą żytnią, poczem nalewa się słodu tyle, aby pokrył górną warstwę jabłek. 
Zakwaszone w którykolwiek z tych sposobów jabłka należy wynieść niezwłocznie do chłodnej piwnicy. Już po tygodniu są dobre do użycia i dają się przechować przez rok cały, jednakże trzymane zbyt długo nabierają smaku ostrawego.
W Rosji najczęściej do kwaszenia używane są jabłka antonówki, borowiczki i anyżowe.
Na wsi chłopi przygotowują corocznie zapasy jabłek kwaszonych, które spożywają przez cały rok. W miastach rosyjskich przekupnie handlujący owocami kwaszą tysiące kg. jabłek, które sprzedają dwa, trzy razy drożej niż owoce świeże w jesieni.
Ten łatwy sposób utrwalania owoców na zimę powinien się i u nas rozpowszechnić.Ktoś chętny spróbować?:)

1 komentarz:


Zostań Patronem Z Pogranicza