OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

sobota, 12 grudnia 2020

Uzdrowisko Wysowa - artykuł prasowy z roku 1938.

 Zachowano pisownię oryginalną. Źródło u autorów.


Uzdrowisko Wysowa

 

Uzdrowisko jest położone w dolinie, u źródlisk rzeki Ropy. Klimat ma podgórski, łagodny, bez dokuczliwych zmian temperatury. Stacje kolejowe: Grybów (33 km) i Gorlice (37 km). Między Wysową a Gorlicami kursuje w sezonie codziennie autobus. Wyjazd z Gorlic o godzinie 15–ej, cena przejazdu 3.50 zł od osoby. W drodze powrotnej przysługują zniżki kolejowe, ze stacyj Gorlice i Grybów.

We wielkim naszym parku zdrojowym wytryska 7 źródeł szczawy alkalicznej w tym jedno żelaziste. Istnieją dobrze urządzone łazienki do kąpieli mineralno–gazowych i borowinowych. Taksa łącznie z opłatą gminną wynosi 10 zł od osoby, urzędnicy płacą 7.50 zł.

Wskaznia lecznicze: woda ze zdroju „Słony” jest znakomitym środkiem leczniczym w chorobach narządu oddechowego, jak: nieżyt krtani, oskrzeli, chroniczna rozedma płuc; w chorobach narządu pokarmowego, jak: funkcjonalne schorzenia żołądka z objawami nadkwasoty, nieżyt kwaśny, wrzód trawienny żołądka i dwunastnicy, przypadki nerwicy wydzielniczej, nieżyt jelit, przewlekłe schorzenie dróg żółciowych, zaparcie nawykowe, kwaśnica oraz choroby przemiany materii, jak cukrzyca, dna, otyłość i tp.


Woda ze zdroju „Wacław” znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu blednicy, niedokrewnościach różnego pochodzenia, nerwicy wegetatywnej oraz zaburzeniach czynnościowych narządy rodnego kobiecego.

Zdrój „Bronisław”, szczaw akaliczno–słono–żelazisto siarczana, z ogromną ilościa bezwodnika węglowego (CO2) zużyty został do kąpieli mineralno gazowych. Z uwagi na swój różnorodny skład chemiczny znajdują wody wysowskie, jak najszersze zastosowanie w wewnętrznej i zewnętrznej terapii lekarskiej.

Opieka lekarska stała. Sezon trwa od 1 VI do 30 IX. Wycieczki do Krynicy, na Lackową oraz Magurę Małastowską. Informacyj udziela Zarząd Zdrojowy w Wysowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Zostań Patronem Z Pogranicza