OSTATNIE SZTUKI! Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy.

niedziela, 30 września 2018

Dr Sławomir Mrozek, Fotorelacja z konferencji naukowej pt. „Niepodległa w budowie – trudne początki 1918-1926” - Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach, 27 września 2018 r.

/ARTYKUŁ NADESŁANY/

Konferencja naukowa pt. „Niepodległa w budowie – trudne początki 1918-1926”
Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach
27 września 2018, godz. 12:00


            Dnia 27 września tj. w czwartek w auli Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach odbyła się konferencja naukowa pt. „Niepodległa w budowie – trudne początki 1918-1926”. Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej (SMZG). Konferencja świetnie wpisuje się – w naszym mieście - w uroczyste obchody świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości. 
            Konferencję poprowadził wiceprezes SMZG – dr Sławomir Mrozek. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Po hymnie prowadzący wygłosił wiersz Leopolda Staffa pt. „Polsko, nie jesteś już niewolnicą”.
            Wszystkich zebranych powitał prezes SMZG – Roman Trojanowicz. Wśród gości byli m.in.: Starosta Powiatu Gorlickiego – Karol Górski, wicestarosta – Jerzy Nalepka, kierownik wydziału oświaty, kultury i spraw społecznych – Aleksander Augustyn, radny rady miasta Gorlice – Tomasz Szczepanik, dyrektor ośrodka kultury gminy Gorlice – Franciszek Rzeszutek oraz dyrektor CKPiU – Adam Tarsa. Uczestnikami była również młodzież ze szkół średnich z Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej, Branżowej Szkoły I Stopnia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Gorlicach, Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach wraz z dyrekcją i opiekunami.
            Prezes Trojanowicz podziękował sponsorom, dzięki którym możliwe było zorganizowanie tej imprezy – Staroście Gorlickiemu i Burmistrzowi Miasta Gorlice.
    Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice – Franciszek Rzeszutek wygłosił wiersz okolicznościowy.
            Prelegentami, którzy przybliżyli historię II Rzeczpospolitej byli:
1.      Nauczyciel ze Stróżnej, były wicewojewoda nowosądecki, obecnie emeryt
Zbigniew Barylak
Temat prelekcji: „Tetmajerski sen o niepodległości”.
2.      Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, nauczyciel dyplomowany
w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, autor publikacji
pt. „Polskie Stronnictwo Katolicko-Ludowe w diecezji tarnowskiej w latach 1913-1934”
 - Piotr Paweł Duda
  Temat prelekcji: „Działalność społeczno-polityczna nauczycieli gimnazjum
 brzeskiego w pierwszych dziesięcioleciach XX w.”         
3.      Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, autor publikacji
pt. „Życie społeczno-polityczne w powiecie gorlickim w latach 1918-1939”
- Sławomir Mrozek
Temat prelekcji: „Życie polityczne w powiecie gorlickim od 1918 do połowy
lat 20. XX w.”.
4.      Pracownik Starostwa Powiatowego w Gorlicach od wielu lat, zajmuje się funduszami europejskimi. Z racji wykształcenia i zainteresowań szczególnie lubi chronić zabytki
- Daniel Markowicz
Temat prelekcji: „Józef Rączkowski – świadek niepodległości z Siar”
5.      Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, aktywny uczestnik miast partnerskich Rzeszów-Bielefeld, zapoczątkowała z prof. W. Wierzbieńcem organizowanie międzynarodowego dnia pamięci o ofiarach holocaustu, uczestniczka seminarium w Yad Vashem
- Katarzyna Thomas
Temat prelekcji: „Żydzi w wielokulturowym społeczeństwie II RP”
6.      Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, pracownik akademicki w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych w Sędziszowie Małopolskim
- Anna Stawarz
Temat prelekcji: „Mniejszość ukraińska w II RP w latach 1918-1926”
7.      Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, pracownik naukowy w Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie w Londynie „PUNO”
- Teresa Folga-Naidoo
Temat prelekcji: „Emigracja z ziem polskich przed i po uzyskaniu niepodległości”

             Dr Sławomir Mrozek podziękował wszystkim prelegentom za przybycie i ciekawe prelekcje – „… Tematyka zaprezentowanych wystąpień dowiodła, że nasza historia może być tak ciekawa i pasjonująca. Niepodległość nie jest wartością stałą. Nie jest nam dana raz na zawsze. W obliczu zagrożenia powinniśmy się jednoczyć a nie dzielić. Jedynie wspólnymi siłami możemy coś dokonać”.
             Prezes SMZG Roman Trojanowicz podsumował konferencję naukową, dziękując raz jeszcze prelegentom oraz gościom za tak liczne przybycie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Zostań Patronem Z Pogranicza